Wikipedia to największa internetowa encyklopedia.
Encyklopedia z definicji: „kompendium wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji.” (Wikipedia, CC-BY-SA).
Nie jest to zatem źródło naukowe, ale potężny zasób informacji (ponad 1,1 miliona haseł w języku polskim), z której możemy skorzystać i przetworzyć w wiedzę.
Wikipedia to nie tylko największa encyklopedia w internecie, ale niezwykły projekt zakładający, że wiedzę i informacje może przekazywać w niej każdy, kto chce się nimi podzielić. Można więc nie tylko korzystać z jej zasobów, ale ją współtworzyć, edytując istniejące artykuły oraz pisząc nowe. Wzbogacać można także siostrzane projekty, jak Wikimedia Commons, gdzie gromadzone są zasoby graficzne i multimedialne.
Treści merytoryczne Wikipedii mogą stanowić również podstawę do wizualizacji i utrwalania wiedzy przy pomocy innych narzędzi edukacyjnych dostępnych bezpłatnie w sieci. Mamy różne style uczenia się i każdy z nas w nieco odmienny sposób uczy się. Jedni korzystają z tekstów i je zapamiętują, inni potrzebują obrazów lub dźwięków, a jeszcze inni – muszą coś zrobić, aby się nauczyć. Używając treści haseł Wikipedii możemy zatem stworzyć różne gry i zabawy, quizy, scenariusze, kursy itp. W ten sposób możemy uczyć się efektywniej korzystając z dostępnych narzędzi TIK.
Poszanowanie praw autorskich
Licencja oznacza, że:
- możemy dzielić się (kopiować, używać i rozpowszechniać) daną treść w dowolnym medium i formacie;
- możemy dowolnie przerabiać tę treść (remiksować, zmieniać, tworzyć nową na jej bazie);
- możemy powyższe czynić dla dowolnego celu, także komercyjnego;
- jeśli już skorzystamy z opublikowanej i oznaczonej taką licencją treści, tego prawa nie można nam odwołać, nawet jeśli twórca tej treści ją usunie.
- utwór i jego autora należy odpowiednio oznaczyć [uznanie autorstwa - BY] - przy czym nie mamy narzuconego żadnego sposobu, w jaki dokonamy takiego oznaczenia;
- każda inna osoba będzie mogła z naszego utworu korzystać na tych samych warunkach [SA], z jakich my skorzystaliśmy z danej treści Wikipedii. Inaczej mówiąc nasz utwór również musi być taką samą licencją;
Tworzenie haseł
Każdy może zostać współtwórcą Wikipedii. Zachęcamy do zapoznania się z prostymi przewodnikami dla nowych Wikipedystów: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Pierwsze_kroki lub https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Jak_napisać_nowy_artykuł. Wszystkie informacje i podpowiedzi znajdziemy w Centrum Pomocy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Spis_treści.
Zwracamy uwagę, że społeczność wikipedystów wypracowała określone zasady, według których edytowane są hasła do publikacji:
- Nie naruszaj praw autorskich – nie przepisuj treści z innych stron,
- Zachowuj neutralny punkt widzenia – nie umieszczaj własnych sądów na dany temat,
- Podaj źródła (weryfikowalność) – podczas pisania opieraj się na wiarygodnych źródłach informacji (szeroko rozumianych – nie tylko publikacje książkowe, ale i artykuły z pracy specjalistycznej też mogą być albo serwisy internetowe),
- Nie przedstawiaj twórczości własnej – nie umieszczaj własnych teorii i wyników badań, które nie są potwierdzone w ogólnodostępnych źródłach.
Wikipedia w szkole
Dla nauczycieli uczących zagadnień ekonomicznych w szkołach ponadpodstawowych mamy dobrą wiadomość. Do końca 2015 r. w Wikipedii będzie ponad 800 haseł ekonomicznych zweryfikowanych w ramach 1 i 2 edycji projektu "Wiki-Ekonomia. Edukacja ekonomiczna z wykorzystaniem Wikipedii". Lista sprawdzonych haseł dostępna jest na stronie projektu w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Projekty_instytucjonalne/Wiki-Ekonomia. Taki zasób treści ekonomicznych, z których można korzystać swobodnie dzięki opisanej wyżej licencji CC-BY-SA, daje możliwość opracowania wielu nowych, ciekawych i wartościowych dydaktycznie narzędzi edukacyjnych TIK.
Czy warto szerzej wykorzystać Wikipedię w szkole? Naszym zdaniem tak, co chcieliśmy ująć w poniższej prezentacji (quasi-tutorialu):
Dzięki Wikipedii możemy bardzo dobrze rozwijać kompetencje informacyjne uczniów, w tym wyszukiwanie, przetwarzanie i syntetyzowanie informacji czy korzystanie ze źródeł. Wspólna praca nad hasłami w klasie i przestrzeni wirtualnej (na odległość) świetnie rozwija też umiejętność współpracy w zespole.
Więcej do poczytania
Lista haseł, które można wykorzystać w ćwiczeniach i pracach podczas szkolenia "TIK w edukacji ekonomicznej":
- Bank
- Bank centralny
- Bankowe konto internetowe
- Bezpieczeństwo finansowe
- Bezrobocie jawne
- Budżet domowy
- Deflacja
- Depozyt bankowy
- Emisja pieniądza
- GPW
- Inflacja
- Inflacja w Polsce
- Kapitalizacja odsetek
- Karta bankomatowa
- Karta kredytowa
- Karta płatnicza
- Kredyt konsumencki
- Oszczędzanie
- PKB per capita
- Polecenie przelewu
- Pożyczka gotówkowa
- Rachunek bieżący
- Scoring kredytowy
- Sprzedaż ratalna
- Ubezpieczenia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz